Utställningar 2019
Anmälningsinformation
Information om
SKBV och
ISPU
Ni hittar domarpresentationer inne på vår
facebooksida
Nytt för i år
är att vi kommer ha uppfödarklass för valpar. Minst 3
individer från samma uppfödare i åldern 4-9 mån, alltså
båda valpklasserna. Genomförs som på officiell
utställning med placeringar och HP samt Bästa grupp går
till final.
Vår
utställningskatalog kommer vara digital och kommer
släppas via hemsidan i PDF kl 07,00
utställningsmorgonen, de kommer finnas där det står PDF
i listan nedan.
Efter flertalet medlemmars önskan i Hässleholm så kan ni
nu fr o m Piteå utställningen köpa katalog via
internetanmälan samtidigt som ni anmäler.
Finaldomare
Datum |
Plats |
Domare |
Sista
anmälningsdag och resultat |
Katalog |
19 maj |
Hässleholm
Hässleholmsgården |
Eva Nielsen,
DS OBS ny domare på DS p/s och valpar på DS svart och vit
Göran Åkesson, AP, DP, P och
S
På grund av många
anmälningar har vi fått utöka med domare
Jan Herngren som dömmer DS p/s samt DS
svart valpar och DS vit valpar
Finaldomare |
Resultat
|
PDF |
2
juni |
Norrköping
Himmelstalundsfältet |
Anne-Cathrine
Edoff, AP, DP, P och S
Kitty Sjong,
DK alla DS
Finaldomare |
Resultat |
PDF |
29 juni
|
Borås
Ryda sportfält
|
Guenther Ehrenreich, A. AP, DP, P och S
John Constantine-Amodie, USA. DS p/s,
s/s och vita
e
På grund av förmånga
anmälningar har vi fått utöka med domare
Nemanja Jovanovic från Serbien som dömmer
DS svarta
s
Finaldomare
|
Resultat |
PDF |
14
juli
|
Piteå
Kyrkplan i Sjulnäs, bredvid Länsklubbens område |
Catharina Almroth,
AP och alla DS
Joel Lantz DP, P och S
Finaldomare |
Resultat |
PDF |
4 augusti |
Åsarna
Åsarna Skicenter
|
Paul Scanlon, Irland, alla DS
Maritha Östlund-Holmsten
AP, DP, P och S
Finaldomare
|
Resultat |
PDF |
1 september |
Eskilstuna
Vilsta Hotel & Camping
Tänk på att våra rasklubbar
har sina utställningar dagen innan 31 aug |
Wenche Eikeseth, N
AP, DS sv och S
Öystein Eikeseth, N. DS p/s, s/s
Svante Frisk
DP, P och DS vit
Finaldomare
|
Resultat |
PDF |
8 september |
Sandviken
Högbobruk |
Johnny Andersson,
alla DS
Nina Lönner-Andersson,
AP, DP, P och S
Finaldomare |
Resultat |
PDF |
12 oktober |
Sundsvall
Klass Arena, Söråker |
Arne Foss, N.
alla DS Pga sjukdomersätts Arne
av Gabriella Carlid
Benny Blidh Von
Schedvin, AP, DP, P och S
Finaldomare |
Resultat |
PDF |
|